Adwent

Czas adwentu to czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Adwent trwa cztery tygodnie. Zaczyna się w dniu niedzielnych nieszporów na cztery tygodnie przed ostatnią niedzielą poprzedzającą Boże Narodzenie, a kończą oficjalnie w wigilię, również podczas nieszporów. Słowo „adwent” po łacinie (adventus) oznaczało „przyjście”.

322392904_8e7dfeb6f1_b

Okres adwentowy wprowadzono w IV wieku i na początku tej tradycji adwent zaczynał się już 11 listopada, czyli od dnia świętego Marcina. Za to od samego początku adwent był traktowany jako czas oczekiwania, nadziei i pokuty, a także czas na pojednanie się z Bogiem i ludźmi. Kolorem symbolizującym czas adwentu jest kolor fioletowy, tak samo jak podczas postu poprzedzającego Wielkanoc, aczkolwiek adwent nie ma tak pokutnego charakteru jak post. jedynym wyjątkiem od fioletu jest trzecia niedziela adwentowa, nazywana Gaudete, kiedy to księża podczas mszy są ubrani na różowo.

Podczas adwentu wczesnym rankiem odprawiane są specjalne msze – roraty. Są to nabożeństwa ku czci Matki Boskiej, na pamiątkę nowiny, jaką Maryja usłyszała od archanioła Gabriela. Nazwa „roraty” pochodzi od słów „rorate caeli desu per”, czyli wersów pieśni rozpoczynającej poranne msze w czasie adwentu. Pierwsze wzmianki o roratach pochodzą z początku XII wieku. nabożeństwa adwentowe odbywały się w tamtych czasach nie tylko w kościołach, ale również w domach, gdzie wierni gromadzili się po to, aby czytać Pismo Święte i odmawiać różaniec. Ważną częścią mszy adwentowej jest biała świeca ozdobiona taką samą wstążką.

Okres adwentu dzieli się na dwie części. Pierwszy etap trwa do 16 grudnia i wiąże się z oczekiwaniem na powtórne przyjście na świat Jezusa. Druga część zaczyna się 17 grudnia i trwa do końca adwentu, a jej celem są przygotowania do obchodów Bożego Narodzenia. Na pierwszą część adwentu przypadają Mikołajki, które wiążą się nie tylko z dawaniem prezentów, ale również z wspominaniem biskupa św. Mikołaja z Miry. Mikołajki są zwyczajem bardzo młodym, bo zaczęto je obchodzić niecałe sto lat temu.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)