Jak sobie poradzić z przedświąteczną gorączką?

Jak zdążyć z wszystkimi przedświątecznymi przygotowaniami na czas? Bardzo pomocny będzie dokładny plan działania, który uwzględni poszczególne obowiązku i stopień ich ważności.

Zakupy świąteczne
Zakupy świąteczne(by alt+164 )

Pierwsze na liście powinny znaleźć się świąteczne zakupy. Warto zacząć wędrówkę po sklepach dużo wcześniej, chyba że komuś nie przeszkadzają tłumy kupujących i długie kolejki do kasy. Większość produktów potrzebnych do urządzenia świąt można kupić z wyprzedzeniem – żywność z długim terminem ważności, środki czystości, prezenty. Mając więcej czasu na spokojne zakupy można rozsądniej wybrać podarunki dla najbliższych i jest większa szansa, że ominie nas gorączka zakupów, kiedy to do koszyków trafia niekoniecznie to, co jest naprawdę potrzebne. Decydując się na zakupy przez internet też trzeba się liczyć z tym, że firmy kurierskie ze względu na wzmożony ruch mogą dostarczyć paczkę z opóźnieniem, dlatego zamówienia lepiej złożyć dużo wcześniej.

Kolejnym punktem na liście będą gruntowne domowe porządki. Sprzątanie domu dobrze jest rozłożyć w czasie, a przede wszystkim trzeba sprawiedliwie podzielić obowiązki między wszystkich domowników. Każdy członek rodziny powinien być odpowiedzialny za konkretne zadanie, stosownie do swojego wieku i możliwości fizycznych.

Gdy mieszkanie jest już dobrze wysprzątane, a kuchnia jest pełna świątecznych zapasów, można się wziąć za gotowanie. Siłą rzeczy przygotowywanie posiłków zajmie ostatnie godziny przed świąteczną wieczerzą, tak aby wszystkie potrawy były świeże. A dzięki temu, że najważniejsze przedświąteczne obowiązki są już wykonane, pani domu może się skupić wyłącznie na gotowaniu. W kuchni również przyda się dokładny plan działania, czyli co powinno być przygotowane w pierwszej kolejności, a co może poczekać na sam koniec gotowania.

Tylko od nas samych zależy, jak dokładnie będzie wyglądał cały przedświąteczny okres. Jeśli przygotowania będą się odbywać w sensownym momencie, bez presji czasu, możemy liczyć na to, że święta sprawią wszystkim domownikom masę przyjemności.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Bożonarodzeniowa tradycja

W polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia prezenty trafiają najpierw pod choinkę albo przynosi je sam Święty Mikołaj i wręcza podarki osobiście wszystkim domownikom. W Polsce prezenty wręczane są w wigilię Bożego Narodzenia, zaraz po zakończeniu świątecznej wieczerzy.

Święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia (by syd delicious )

Najważniejszym sygnałem informującym domowników, że nadszedł już czas siadania do wieczerzy, jest pierwsza gwiazdka na niebie. Pierwsza gwiazdka nawiązuje oczywiście do Gwiazdy Betlejemskiej, która pojawiła się na niebie w dniu narodzin Jezusa Chrystusa i w ten sposób wskazywała drogę Trzem Mędrcom ze Wschodu prosto do stajenki, gdzie przebywało święte Dzieciątko Jezus ze swoimi rodzicami.

Równie ważna jest tradycja dotycząca stołu wigilijnego i znajdujących się na nim potraw. Stół, przy którym odbędzie się świąteczna wieczerza, powinien być ładnie przystrojony i nakryty białym obrusem. Pod obrus wkłada się niewielką ilość sianka, które ma przypominać stajenkę, w jakiej Jezus przyszedł na świat. Przy stole zostawia się też zawsze jedno puste miejsce symbolizujące członków rodziny, którzy już odeszli. Wolne miejsce przy stole jest także przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca, ponieważ w dniu wigilii nikt nie powinien być sam. Na stole obowiązkowo ustawia się dokładnie dwanaście potraw, czyli tyle, ile miesięcy w roku – według innej tradycji, liczba 12 ma się odnosić do liczby apostołów Jezusa. Dania wigilijne muszą być postne, czyli pozbawione mięsa. Głównym daniem jest karp – ryba to jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa, utożsamiany z samym Zbawicielem. Na wieczerzy nie może też zabraknąć potraw z makiem i miodem, na przykład klusek, makowca albo kutii. Mak i miód mają zapewnić domownikom bogactwo i pomyślność na najbliższe 12 miesięcy. Podaje się również zupę, najczęściej kapuśniak albo barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, a do picia przygotowuje się kompot z suszu śliwkowego, jabłkowego albo gruszkowego.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Jak Polacy spędzają Boże Narodzenie

Wśród Polaków ciągle jeszcze święta Bożego Narodzenia spędza się najczęściej w towarzystwie najbliższej rodziny, we własnym domu albo będąc w gościach. Do wigilijnego stołu zasiadają zwykle rodzice z dziećmi, a czasami zaprasza się także dziadków, rodzeństwo, współmałżonków swoich dorosłych dzieci albo jeszcze dalszą rodzinę. Rodzinnie spędza się także dwa kolejne dni świąt Bożego Narodzenia. Jak wielu członków rodziny zasiądzie przy jednym stole jest już kwestią umowną, ponieważ w niektórych domach preferuje się ciche święta tylko w najbliższym gronie, a w innych stara się zaprosić pod jeden dach jak największą liczbę gości urządzając huczne i bardzo rodzinne święta. Często Boże Narodzenie jest jedyną okazją w roku, by spotkać się z rodziną mieszkającą bardzo daleko, co sprawia, że kontakty stają się bardzo sporadyczne.

Jak polacy spędzają Boże narodzenie

Zdecydowana większość Polaków najbardziej ceni sobie święta Bożego Narodzenia spędzone we własnym domu. To właśnie w tym miejscu najgłębiej odczuwa się niezwykły nastrój tych świąt i prawdziwie rodzinną atmosferę. Znacznie chętniej Polacy zapraszają też świątecznych gości do swoich domów zamiast spędzania świąt przy innym rodzinnym stole. Jednak wycieczka do daleko mieszkającej rodziny nie jest jedynym miejscem docelowym dla osób, które planują spędzić Boże Narodzenie poza swoim domem.

Całkiem sporą popularnością cieszą się wycieczki świąteczne do ośrodków wypoczynkowych – zdecydowanie najchętniej wybiera się w takiej sytuacji spokojne, domowe pensjonaty, które mogą zapewnić chociaż namiastkę rodzinnej atmosfery świąt. Najczęściej Polacy wybierają ośnieżone góry, ale nie brakuje też chętnych na to, by zimowe Boże Narodzenie spędzić w jakimś cieplejszym miejscu pełnym słońca. Zagraniczne wycieczki do ciepłych krajów na czas Bożego Narodzenia to zwykle domena młodych ludzi, którzy nie są aż tak mocno przywiązani do tradycji.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Karp wigilijny

Karp to jedno z podstawowych dań wigilijnych, które obowiązkowo muszą się pojawić na świątecznym stole. Tradycja jedzenia karpia w wigilię zaczęła się już kilka wieków temu. Polacy poznali karpia w XII wieku, kiedy to ryba ta trafiła do Polski z południowej Europy. Na początku karp zamieszkiwał dorzecza Wisły i Odry, a z czasem trafił też na całe Pomorze. Gdy zakończyła się II wojna światowa większość małych stawów hodowlanych z karpiami zasypano. Karp zachował się tylko w dużych akwenach z ciepłą wodą, ponieważ jest to ryba, która bardzo źle znosi otoczenie zimne otoczenie.

2141079589_3312073610_o

Według smakoszy, najlepsze karpie mają około dwa kilogramy wagi, a ich mięso jest niemal całkowicie białe. Większe karpie są przeważnie stare, co oznacza, że ich mięso jest twardsze i bardziej wysuszone. Najlepszy smak gwarantują więc młode, średnio wyrośnięte karpie. Karp słynie też z dużej liczby ości – łącznie ma ich 99, a najwięcej ości znajduje sie w części ogonowej i przy płetwie grzbietowej. Jedzenie karpia wymaga więc sporo uwagi, aby wigilijna uczta nie zakończyła się zadławieniem ością.

Karp jest bardzo dietetyczną rybą. Jego mięso jest prawie całkowicie pozbawione tłuszczu, zawiera za to dużo białka, witaminy z grupy B, A, C i PP, do tego jest bogate w fosfor, wapń, sód, potas, magnez, miedź, siarkę, żelazo oraz kwasy tłuszczowe wspomagające pracę mózgu. 100 gram karpia to około 150 kalorii, nie jest to więc szczególnie tuczące danie, choć oczywiście zależy to również od tego, w jaki sposób karp zostanie przyrządzony.

Karpia na wigilię kupuje się zwykle w całości, a to oznacza, że trzeba będzie samodzielnie pozbyć się jego wnętrzności i łusek. Sposobem na łatwe usunięcie łusek jest włożenie ryby do lodówki na 1-2 godziny. wybierając karpia w sklepie trzeba zwrócić uwagę na warunki, w jakich ryba jest przechowywana. Zbiornik z wodą powinien być czysty, karpi nie powinno być zbyt dużo, a ryby powinny być bardzo ruchliwe, co będzie oznaczało, że są zdrowe. Ryby pływające w dużym „tłumie” będą miały obite mięso, mogą też nabawić się groźnych chorób. Po zakupie karpia można go jeszcze wpuścić do wanny na kilkadziesiąt godzin.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

Staropolskie zwyczaje świąteczne

Obchodzone dzisiaj święta Bożego Narodzenia opierają się niemal w całości na bardzo starych tradycjach, choć wiele osób pewnie nawet nie wie, skąd dane zwyczaje w ogóle się wzięły albo co mają symbolizować. Tymczasem prawie każda rzecz związana z Bożym Narodzeniem ma głębsze znaczenie i wiąże się z dawnymi wierzeniami i obyczajami. Nie wszystkie tradycje kultywowane dzisiaj odbywały się dokładnie tak samo przed kilkoma wiekami, podobnie jak wiele obrzędów w ogóle nie dotrwało do czasów współczesnych.

4179976696_45e0b2e5b8_b

Nie zmieniło się za to jedno – tak jak dzisiaj, tak i dla naszych przodków święta Bożego Narodzenia były świętami bardzo rodzinnymi, kiedy ludzie przebaczali sobie dawne krzywdy i starali się odwiązać osłabione więzy rodzinne. Do zwyczajów bożonarodzeniowych przywiązywano bardzo dużą wagę i wierzono, że to co wydarzy się w dniu wigilii, będzie później miało swoje odzwierciedlenie w nadchodzącym roku. A co ze starych tradycji zachowało się do dzisiaj?

W wielu domach pod świątecznym obrusem na wigilijnym stole układa się niewielką ilość sianka. Ma to wymiar bardzo symboliczny – sianko na stole przypomina, że Jezus Chrystus przyszedł na świat w betlejemskiej stajence. Wkładanie sianka pod obrus należało do świątecznych obowiązków pani domu, ale chociaż tradycja ta jest bardzo stara, nie wszędzie wyglądała jednakowo.

Sianko na stole układano tylko w mieszczańskich domach, natomiast na wsiach zamiast sianka pod obrusem ustawiano w rogu izby mocno związany snopek ze słomy. To zresztą nie było jedyne miejsce, w którym ustawiano słomę – pojedyncze źdźbła rozkładano w trakcie świąt Bożego Narodzenia na posadzkach w kościołach. Owe źdźbła służyły również do świątecznych wróżb. Podczas wieczerzy wigilijnej wkładano pod obrus trochę słomy, a wszystkie panny i wszyscy kawalerowie wyciągali po jednej słomce: zielone słomki oznaczały szybki ślub, zwiędnięte słomki sygnalizowały długie czekanie na ożenek, a słomki w kolorze żółtym oznaczały staropanieństwo albo starokawalerstwo.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /bozenarodzenieorg/3ea21c8da014bcb03740ff1ed831c652/SeoPilotClient.php on line 417

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /bozenarodzenieorg/3ea21c8da014bcb03740ff1ed831c652/SeoPilotClient.php on line 417

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /bozenarodzenieorg/3ea21c8da014bcb03740ff1ed831c652/SeoPilotClient.php on line 417

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /bozenarodzenieorg/3ea21c8da014bcb03740ff1ed831c652/SeoPilotClient.php on line 417