Boże Narodzenie oczami obcokrajowców

W polskiej tradycji wigilia wydaje się czymś tak oczywistym, że aż trudno uwierzyć, iż inne narody w ogóle jej nie obchodzą, mimo świętowania Bożego Narodzenia. W Polsce przebywa coraz więcej obcokrajowców i dla niemal wszystkich przybyszów z zagranicy wieczerza wigilijna jest kompletnie nieznanym zwyczajem, nawet dla tych, którzy – jak chociażby Włosi – wydawałoby się, że obchodzą święta prawie tak samo jak Polacy.

87970093_64f55e3637_b

Wyznawcy buddyzmu, hinduizmu czy islamu oczywiście nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia tak jak chrześcijanie, ale i oni ulegają magii tych niezwykłych świąt, przynajmniej w warstwie świeckiej – modlenie się „po chrześcijańsku” czy chodzenie na msze święte byłoby wbrew wyznawanej przez nich religii. Ale dla przybyszów z krajów azjatyckich czy dalekich wysp Pacyfiku każdy, nawet najdrobniejszy zwyczaj bożonarodzeniowy jest kompletnie abstrakcyjny, jak na przykład dzielenie się przed wieczerzą opłatkiem i składanie życzeń. Równie nietypowo prezentują się tradycyjne dania wigilijne, których smak nie każdemu musi przypaść do gustu, zwłaszcza że bożonarodzeniowe potrawy, jak barszcz z uszkami, kutia, panierowany karp czy kompot z suszonych owoców odznaczają się bardzo specyficznym smakiem. Nie powinno więc dziwić, że obcokrajowcy, którzy chcieliby choć w pewnym stopniu wpasować się w polską tradycję, na swoim stole stawiają smakołyki ze swoich krajów, które na polskim stole wglądają bardzo egzotycznie.

Kwestia wręczania prezentów bożonarodzeniowych nie jest już typowo polską specjalnością, ale i pod tym względem wyróżniamy się na tle innych krajów – w Polsce prezenty są wręczane nie w dniu Bożego Narodzenia, ale trafiają pod choinkę w dzień wigilii. Obcokrajowcy przebywający w okresie Bożego Narodzenia w Polsce najczęściej spędzają ten czas w gronie swoich przyjaciół albo rodziny, poddając się polskiej tradycji. Są jednak też i takie osoby, które w tych dniach wolą spotkać się z innymi przybyszami z obcych krajów. Mniejszości narodowe chętnie organizują święta tylko we własnym gronie, obchodząc je według swoich obyczajów i wierzeń religijnych.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)