Co oznaczają świąteczne ozdoby?

Kolorowe ozdoby świąteczne mają przede wszystkim wprowadzić domowników w wesoły, świąteczny nastrój, da się jednak zauważyć, że świąteczne motywy ozdobne nie są przypadkowe, ale zawsze łączą się z konkretnymi symbolami. Wygląd świątecznych ozdób ma całkiem długą tradycję i najczęściej wiąże się z ludowymi przesądami i wierzeniami, które miały zapewnić domownikom szczęśliwe życie i ochronę przed złymi mocami.

3135785777_0e7511cb79_b

Dawniej bardzo popularną ozdobą bożonarodzeniowych drzewek, szczególnie na wsiach, były jabłka i orzechy, ale dzisiaj te ozdoby spotyka się znacznie rzadziej. Jabłka nawiązywały do owocu biblijnego, a także miały zagwarantować wszystkim domownikom zdrowie i urodę. Orzechy symbolizowały zdrowie i siłę, a na choinkach umieszczano je albo w koszyczkach, albo zawijano w srebrne papierki i wieszano na gałązkach. Współcześnie na choinkach zamiast prawdziwych jabłek i orzechów wiesza się najczęściej sztuczne ozdoby, które nawiązują swoim kształtem do tych owoców.

Ozdoby Świąteczne
Ozdoby Świąteczne(by hawkstein83nu )

Wśród świątecznych ozdób nie może też zabraknąć aniołów i dzwoneczków. Anioł i złoty dzwoneczek symbolizuje radosne nowiny, a dźwięk dzwoneczków miał dodatkowo odstraszać złe duchy i niemiłe wiadomości. Ozdobne anioły i dzwoneczki zawiesza się najczęściej nad wejściem do domu i można je zachować nad drzwiami nawet wtedy, gdy święta Bożego Narodzenia dobiegną już do końca.

Gwiazda betlejemska, zatykana przeważnie na czubku choinki, to nawiązanie do biblijnej gwiazdy, która miała wskazać Trzem Królom miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Oznacza także drogowskaz dla wszystkich ludzi, który zgubili swoją życiową drogę albo są daleko od domu rodzinnego. Ozdoby w kształcie gwiazdek można też umieszczać w innych miejscach, na przykład na oknach albo świątecznym obrusie.

Najwięcej świątecznych ozdób trafia na choinkę, ale warto przyozdobić także inne miejsca w domu. Największe pole do popisu mają osoby dysponujące własnym ogródkiem, w którym można ustawić dużą choinkę, figurę Mikołaja z wozem, elfami i reniferami, a ogrodzenie i dach dodatkowo przystroić kolorowymi lampkami.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)