Kolędy

Jedną z najpopularniejszych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem jest śpiewanie kolęd. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa calendae, które oznaczało pierwszy dzień każdego miesiąca. Pierwsze kolędy pojawiły się w tradycji ludowej, a gdy zdobyły wielką popularność, ich komponowaniem zajmowali się słynni muzycy. Specyficzną odmianą kolędy jest pastorałka, czyli pieśń, w której porusza się nie tylko kwestię narodzin Jezusa, ale również wątki zaczerpnięte z życia codziennego. W przeciwieństwie do kolęd, pastorałki są pieśniami świeckimi, dlatego nie śpiewa się ich w kościele w trakcie nabożeństw. Za kolędy często też mylnie uważa się bardzo popularne pieśni bożonarodzeniowe, które jednak nie nawiązują bezpośrednio do wydarzenia, jakim były narodziny Chrystusa. W religii katolickiej kolędy zaczyna się śpiewać od pasterki, choć w praktyce pierwsze kolędy słychać już podczas kolacji wigilijnej. Zgodnie z liturgią, śpiewanie kolęd powinno się zakończyć 6 stycznia w dniu święta Chrztu Pańskiego, ale w polskiej tradycji okres ten rozciąga się do 2 lutego, czyli Święta Ofiarowania Pańskiego.

Tradycyjne polskie kolędy
Tradycyjne polskie kolędy(by lulu )

Zgodnie z tradycją, za autora pierwszej kolędy uważa się św. Franciszka z Asyżu, którą śpiewano w bożonarodzeniowej szopce. W Polsce najstarsza znana kolęda to „Zdrów bądź królu anielski”, pochodząca z początku XV wieku. Światową sławę zdobyła kolęda „Cicha noc”, którą przetłumaczono na ponad trzysta języków. „Cichą noc” napisał w 1818 roku austriacki wikary Józef Mohr i jego organista, Franz Gruber.

Według wielu historyków tradycja śpiewania kolęd sięga już czasów starożytnych, choć wtedy były to oczywiście pieśni o innym charakterze. Pierwszego stycznia, czyli w styczniowe kalendy, rzymscy konsulowie obejmowali swoje urzędy, co w życiu Rzymian było wielkim wydarzeniem. Dekretem Juliusza Cezara pierwszy stycznia stał się początkiem nowego roku, a wydarzenie to świętowano między innymi radosnym śpiewaniem – pierwsze kolędy były zatem pieśniami powitalnymi i pochwalnymi. Pierwsze typowo chrześcijańskie kolędy czerpały swoje inspiracje z ewangelii. Wszystkie kolędy mają radosny charakter, a oprócz kilku uniwersalnych kolęd śpiewanych na całym świecie każdy kraj ma także swoje własne, unikalne kolędy.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)