Pasterka

Bardzo ważną częścią bożonarodzeniowej tradycji, zwłaszcza dla osób wierzących, jest pasterka. To msza święta odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia dokładnie o północy, podczas której zgromadzeni w kościele wierni świętują narodziny Jezusa Chrystusa.

5224944126_84a3c2603a_b

Pasterkę obchodzono już w IV wieku, ale przez kolejne stulecia jej obrządek przechodził wiele zmian. W VI wieku w Rzymie wierni gromadzili się na trzech pasterkach, odprawianych w nocy, o świcie i 25 grudnia. Mogło się to wiązać z kwestią potrójnego narodzenia Chrystusa, który został „urodzony z Maryi Dziewicy”, „zrodzony przez Boga Ojca” i rodzi się w sercach wiernych.

Pasterka to pierwsza msza inaugurująca Boże Narodzenie. Przez Polaków pasterka uważana jest za jedną z najważniejszych tradycji, dlatego w wigilijną noc w kościołach zbierają się tłumy wiernych. W trakcie mszy zgromadzeni wierni składają sobie życzenia łamiąc się przy tym opłatkiem. Według wiejskiej tradycji, do kościoła przynoszono również potrawy wigilijne, którymi częstowano się wzajemnie. Na wigilijną ucztę po zakończeniu pasterki zapraszano również kapłanów prowadzących tę wyjątkową mszę świętą.

Kilkadziesiąt lat temu pasterka była niemal punktem obowiązkowym Bożego Narodzenia. Dzisiaj na mszę o północy wybiera się tylko część świętujących, a kościelną tradycję kultywują przede wszystkim osoby starsze. Dla młodych osób pasterka nie ma już tak magicznego znaczenia jak dla ich rodziców, przez co tradycja ta odchodzi nieco w zapomnienie. Wciąż jednak można spotkać w kościele na pasterce grupki młodzieży, dla których ta część bożonarodzeniowej tradycji ma tak samo wielkie znaczenie, jak rozpakowywanie prezentów pod choinką.

Pasterka, tak jak i całe święta Bożego Narodzenia, to wydarzenie bardzo rodzinne, dlatego na mszę wybiera się cała rodzina, która zgromadziła się przy wigilijnym stole. Udział w pasterce z pewnością jest niesamowitym przeżyciem, bo to w końcu jedyna taka noc w roku.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (2 Votes)