Skąd się wzięła szopka betlejemska?

Pierwsze inscenizacje narodzin Chrystusa są dziełem cesarzowej Heleny i świętego Hieronima, ale za prawdziwego autora bożonarodzeniowej szopki uznaje się świętego Franciszka. Dzięki jego pomysłom szopka przybrała współcześnie znaną formę i zaczęła być wystawiana w przeróżnych miejscach na świecie.

Szopka Betlejemska
Szopka Betlejemska(by Britta )

Święty Franciszek pierwszą dużą inscenizację wydarzeń nocy Narodzin Syna Bożego zaprezentował publiczności w 1223 roku. Szopka odbyła się za oficjalną zgodą papieża Honoriusza III, a na miejsce inscenizacji wybrano pustelnię Greccio. Szopka przedstawiała żłóbek z małym Jezusem, otoczony przez żywe zwierzęta, a całości dopełniały porozstawiane wokół żłóbka pochodnie i świece. Podczas przedstawienia św. Franciszek śpiewał fragmenty z ewangelii. Ten piękny zwyczaj wystawiania szopki bożonarodzeniowej szybko przyjął się w całej Europie, a największymi propagatorami świątecznych inscenizacji byli franciszkanie i dominikanie.

Na przestrzeni wieków szopka zmieniała swój wygląd, chociaż sama jej istota – pokazanie chwili narodzin Jezusa – pozostała bez zmian. Najwięcej innowacji dotyczyło wystroju szopki. Figurki wykonywano z wosku albo budowano z terakoty, a najbardziej okazałe szopki tworzono we Włoszech w XVIII wieku. Bardzo często w tym czasie szopki organizowano w ruinach starych budynków albo w grotach.

Do Polski szopki bożonarodzeniowe dotarły w XIII wieku. Sto lat starsze są zachowane do dzisiaj figurki przedstawiające Świętą Rodzinę, które wykonano na polecenie siostry króla Kazimierza Wielkiego. Stare figurki można obejrzeć w kościele św. Andrzeja w Krakowie. Organizacją pierwszych szopek w Polsce zajmowali się tylko zakonnicy, dopiero później obowiązek ten przekazano osobom świeckim. Za jedną z najpiękniejszych polskich szopek uważa się inscenizację wykonaną w roku 1948 w warszawskim kościele o.o. kapucynów. Wielką sławę zdobyły też szopki krakowskie, słynące z bogatych dekoracji, które zaczęto organizować w drugiej połowie XIX wieku. W krakowskich szopkach organizowano też kukiełkowe przedstawienia. Miniatury krakowskich szopek są do dzisiaj sprzedawane na rynku.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)