Atrybuty Bożego Narodzenia

Chociaż podczas świąt Bożego Narodzenia najważniejsza jest obecność najbliższych osób i przyjemna atmosfera, to jednak trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez jego najważniejszych atrybutów: opłatka, choinki, prezentów, wigilijnego stołu i śpiewania kolęd.

Tradycje Bożego Narodzenia
Tradycje Bożego Narodzenia (by bkingr )

Opłatek bożonarodzeniowy to symbol pojednania. Ludzie dzielą się opłatkiem podczas składania sobie życzeń świątecznych i jest to moment, w którym zapomina się o wszelkich dawnych urazach. Opłatek jest kawałkiem cienkiego, przaśnego chleba i wyrabia się go z białej mąki oraz wody. Zwyczaj łamania się chlebem pochodzi z pierwszych lat chrześcijaństwa i miał symbolizować komunię duchową między wszystkimi członkami wspólnoty religijnej.

Kolędy to pieśni kościelne związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Kolędy i świeckie pastorałki śpiewa się tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, a pierwsze pieśni sławiące dzień narodzin Chrystusa pojawiły się dopiero kilka wieków po założeniu religii chrześcijańskiej. Mimo że zgodnie z tradycją kościelną kolędy powinno się śpiewać dopiero od wigilijnej pasterki, to nastrojowe pieśni bożonarodzeniowe można już usłyszeń w centrach handlowych na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Pierwszą kolędę ułożył najprawdopodobniej święty Franciszek z Asyżu. Polska kolęda z najdłuższym stażem do XV-wieczna pieśń „Zdrów bądź królu niebieski”. Większość kolęd ma charakter regionalny, ale jest kilka pieśni, które zdobyły popularność na całym świecie – wśród kolęd najbardziej znana jest „Cicha noc”, napisana przez austriackiego księdza.

Stosunkowo młodą tradycją chrześcijańskiego Bożego Narodzenia jest choinka, chociaż wzmianki o świątecznym drzewku można znaleźć już w biblii, w tekście proroka Izajasza. Na choinkę wybiera się zawsze jakieś iglaste drzewko, po czym dekoruje się jego gałęzie łańcuchami, światełkami i bombkami, a na czubku zatyka się gwiazdę betlejemską. Tradycja ubierania choinki narodziła się w Europie.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.17 (3 Votes)