Bożonarodzeniowa tradycja

W polskiej tradycji świąt Bożego Narodzenia prezenty trafiają najpierw pod choinkę albo przynosi je sam Święty Mikołaj i wręcza podarki osobiście wszystkim domownikom. W Polsce prezenty wręczane są w wigilię Bożego Narodzenia, zaraz po zakończeniu świątecznej wieczerzy.

Święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia (by syd delicious )

Najważniejszym sygnałem informującym domowników, że nadszedł już czas siadania do wieczerzy, jest pierwsza gwiazdka na niebie. Pierwsza gwiazdka nawiązuje oczywiście do Gwiazdy Betlejemskiej, która pojawiła się na niebie w dniu narodzin Jezusa Chrystusa i w ten sposób wskazywała drogę Trzem Mędrcom ze Wschodu prosto do stajenki, gdzie przebywało święte Dzieciątko Jezus ze swoimi rodzicami.

Równie ważna jest tradycja dotycząca stołu wigilijnego i znajdujących się na nim potraw. Stół, przy którym odbędzie się świąteczna wieczerza, powinien być ładnie przystrojony i nakryty białym obrusem. Pod obrus wkłada się niewielką ilość sianka, które ma przypominać stajenkę, w jakiej Jezus przyszedł na świat. Przy stole zostawia się też zawsze jedno puste miejsce symbolizujące członków rodziny, którzy już odeszli. Wolne miejsce przy stole jest także przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca, ponieważ w dniu wigilii nikt nie powinien być sam. Na stole obowiązkowo ustawia się dokładnie dwanaście potraw, czyli tyle, ile miesięcy w roku – według innej tradycji, liczba 12 ma się odnosić do liczby apostołów Jezusa. Dania wigilijne muszą być postne, czyli pozbawione mięsa. Głównym daniem jest karp – ryba to jeden z najstarszych symboli chrześcijaństwa, utożsamiany z samym Zbawicielem. Na wieczerzy nie może też zabraknąć potraw z makiem i miodem, na przykład klusek, makowca albo kutii. Mak i miód mają zapewnić domownikom bogactwo i pomyślność na najbliższe 12 miesięcy. Podaje się również zupę, najczęściej kapuśniak albo barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, a do picia przygotowuje się kompot z suszu śliwkowego, jabłkowego albo gruszkowego.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)