Karp wigilijny

Karp to jedno z podstawowych dań wigilijnych, które obowiązkowo muszą się pojawić na świątecznym stole. Tradycja jedzenia karpia w wigilię zaczęła się już kilka wieków temu. Polacy poznali karpia w XII wieku, kiedy to ryba ta trafiła do Polski z południowej Europy. Na początku karp zamieszkiwał dorzecza Wisły i Odry, a z czasem trafił też na całe Pomorze. Gdy zakończyła się II wojna światowa większość małych stawów hodowlanych z karpiami zasypano. Karp zachował się tylko w dużych akwenach z ciepłą wodą, ponieważ jest to ryba, która bardzo źle znosi otoczenie zimne otoczenie.

2141079589_3312073610_o

Według smakoszy, najlepsze karpie mają około dwa kilogramy wagi, a ich mięso jest niemal całkowicie białe. Większe karpie są przeważnie stare, co oznacza, że ich mięso jest twardsze i bardziej wysuszone. Najlepszy smak gwarantują więc młode, średnio wyrośnięte karpie. Karp słynie też z dużej liczby ości – łącznie ma ich 99, a najwięcej ości znajduje sie w części ogonowej i przy płetwie grzbietowej. Jedzenie karpia wymaga więc sporo uwagi, aby wigilijna uczta nie zakończyła się zadławieniem ością.

Karp jest bardzo dietetyczną rybą. Jego mięso jest prawie całkowicie pozbawione tłuszczu, zawiera za to dużo białka, witaminy z grupy B, A, C i PP, do tego jest bogate w fosfor, wapń, sód, potas, magnez, miedź, siarkę, żelazo oraz kwasy tłuszczowe wspomagające pracę mózgu. 100 gram karpia to około 150 kalorii, nie jest to więc szczególnie tuczące danie, choć oczywiście zależy to również od tego, w jaki sposób karp zostanie przyrządzony.

Karpia na wigilię kupuje się zwykle w całości, a to oznacza, że trzeba będzie samodzielnie pozbyć się jego wnętrzności i łusek. Sposobem na łatwe usunięcie łusek jest włożenie ryby do lodówki na 1-2 godziny. wybierając karpia w sklepie trzeba zwrócić uwagę na warunki, w jakich ryba jest przechowywana. Zbiornik z wodą powinien być czysty, karpi nie powinno być zbyt dużo, a ryby powinny być bardzo ruchliwe, co będzie oznaczało, że są zdrowe. Ryby pływające w dużym „tłumie” będą miały obite mięso, mogą też nabawić się groźnych chorób. Po zakupie karpia można go jeszcze wpuścić do wanny na kilkadziesiąt godzin.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)