Potrawy wigilijne

Wigilia to pachnąca choinka, prezenty i oczywiście pełno smakołyków na stole. Ale to, co tradycyjnie ląduje na wigilijnym stole, nie znalazło się tam przypadkiem. Niemal wszystkie potrawy, jak również ich liczba, są silnie związane z religią i symboliką chrześcijańską.

Tradycyjne potrawy wigilijne
Tradycyjne potrawy wigilijne (by joligraf )

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, na stole podczas wigilii powinno się znajdować dokładnie dwanaście potraw – ani mniej, ani więcej. dlaczego akurat dwanaście? Dwunastka wiąże się z liczbą apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi za jego życia, jak również odpowiada liczbie miesięcy, z których składa się cały rok.

Ale dwanaście potraw na stole nie towarzyszyło chrześcijanom od samego początku. Na chłopskich wigiliach podawano tylko pięć lub siedem dań, szlachta ustawiała na stole dziewięć potraw, a arystokracja miała do dyspozycji jedenaście różnych dań. Tylko najbogatsze, magnackie rodziny mogły sobie pozwolić na dwanaście potraw, ale co ciekawe, dania tego samego typu (np. potrawy z ryb) liczono jako jedno, zatem wszystkich smakołyków było na stole znacznie więcej niż dwanaście.

Czego nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole? Przede wszystkim chleba, który od zawsze był symbolem dobrobytu. Na wigilię przygotowywano też ziarna zbóż albo gotowe wypieki z mąki, które miały symbolizować życiodajną moc, jaka trafiała w ten sposób do wszystkich członków rodziny. Kolejny punkt obowiązkowy wigilijnego menu to ryby, od samego początku uznawane za symbol religii chrześcijańskiej. Ryby miały przypominać biesiadnikom o sakramencie chrztu, zmartwychwstaniu Jezusa i nieśmiertelności ludzkiej duszy.

Na stole pojawiała się także kapusta, symbol siły i ochrona przed chorobami, grzyby, „zapożyczone” z tradycji pogańskiej jako łącznik między światem żywych a zmarłych przodków oraz mak, czyli symbol płodności. Miód miał zapewniać przychylność sił natury, a jabłka i orzechy miały chronić członków rodziny przez chorobami gardła i zębów.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)