Jak się obchodzi Boże Narodzenie

Gdziekolwiek na świecie nie są obchodzone święta Bożego Narodzenia, zawsze dotyczą narodzin Chrystusa. Jednak już same zwyczaje mogą się między sobą różnić, choć zwykle święta Bożego Narodzenia to święta radosne i spędzane w gronie rodziny. Zaskoczeniem może być chociażby fakt, że wigilia, czyli tak ważny dla wszystkich Polaków dzień, w większości krajów jest w ogóle nieznanym obyczajem, a święta zaczyna się celebrować dopiero 25 grudnia rano.

Ozdoby Świąteczne
Ozdoby Świąteczne(by hawkstein83nu )

Typowo polską tradycją, której nie obchodzi się w żadnym innym kraju, jest dzielenie się opłatkiem. Stół wigilijny powinien być przykryty białym, świątecznym obrusem, pod który chowa się troszkę sianka na pamiątkę stajenki, w której urodził się Jezus. Na stole ustawia się zawsze o jedno nakrycie więcej – będzie ono przeznaczone dla zbłąkanego gościa, który może zapukać do naszych drzwi w dniu wigilii.

Wszystkich potraw na stole powinno być dwanaście, a dania wigilijne muszą być postne. Zanim rodzina usiądzie do stołu, odprawiana jest krótka modlitwa, po czym wszyscy biesiadnicy składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem. Koniec wieczerzy oznacza oglądanie prezentów schowanych pod choinką oraz wspólne śpiewanie kolęd. Bożonarodzeniowa tradycja mówi też, że wierni o północy powinni udać się do kościoła aby wziąć udział w uroczystej mszy świętej, czyli pasterce, rozpoczynającej się zawsze o północy. Kościół na czas Bożego Narodzenia jest pięknie przystrojony, nie może też zabraknąć szopki betlejemskiej. Świąteczne dekoracje pojawiają się też w domach. Boże Narodzenie to także czas spotkań ze swoją rodziną, również tą mieszkającą daleko.

A co można znaleźć na wigilijnym stole? Mimo że jest to kolacja postna, wybór dań jest całkiem spory. Większość wigilijnych potraw jest prawdziwą ucztą dla smakoszy, chociaż niemal wszystkie świąteczne dania w wielu domach pojawiają się na stole tylko podczas tych świąt. Pierwszym daniem kolacji wigilijnej jest gorąca zupa – barszcz, zupa grzybowa, zupa rybna, kapuśniak albo zupa migdałowa. Do zup podaje się uszka z grzybami, łazanki, grzanki albo rybne pulpety. Podstawowym daniem wieczerzy jest jednak ryba. W wigilię na stołach najczęściej spotyka się karpie i śledzie, przyrządzane na rozmaite sposoby, w zależności od regionu i domowych tradycji.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (3 Votes)